You are here:

Neden Entegre Pazarlama ve Satış Danışmanlığı

Yaptığım işi “Entegre Pazarlama ve Satış Danışmanlığı” olarak tanımlıyorum. Yaklaşık 18 yıldır hem satış hem pazarlama gruplarında çalışmanın birikimini yansıtmaya çalışıyorum. Deneyimlerim bana özellikle yerli şirketlerin başarısının pazarlama ve satışın entegrasyonu ile mümkün olduğunu göstermiştir. Ülkemizde durum  pazarlama aleyhine olduğu açıktır. Ancak yerli şirketlerin satışta da nerede olduğu da tartışmalıdır. Halen fiyatlandırmayı bilmeyen, satış performansını ölçmeyen, bayilerini yönetmek ve teşvik etmek için bir sistem kurmamış firmalar var. Bu nedenle şirketinizin pazarlama ve satış süreçlerinin bütününü değerlendirerek başarı için gereken entegrasyonu kurmada destek oluyorum.

İşte “Ağırlık Merkezi” konseptide  bu aşamada karşımıza çıkıyor. Şirketinizin hedeflerine ulaşması için gereken pazarlama & satış süreçlerini bu konsept ile değerlendiriyor ve ağırlık merkezlerinizi teşhis ediyorum. Bazen ağırlık merkezi bir iken bazen de birden fazla olmaktadır. Ağırlık merkezlerinin isabetli teşhisi ve doğru bir şekilde ilişkilendirilmesi  hedeflere  ulaşma süresini  kısaltmada ve  maliyetleri düşürmede önemlidir.

Deneyimlerim bana şirketlerin pazarlama ve satış yönetiminde farklı seviyelerde olduğunu göstermiştir. Kimi zaman kuvvetli bir satış sistemine ve faaliyetine rağmen hiç pazarlama yapılmadığını görürsünüz. Kimi zamanda varolan satış sisteminin yanlış kurgulandığını görürsünüz. Pazarlama yapmadan satış yaparsanız kaynaklarınızı verimsiz kullanırsınız. Satışsız pazarlama yapmayı zaten kimsenin düşüneceğini zannetmiyorum.

Pazarlama çalışmalarıma stratejik marka yönetimi konsepti yön verir. Hemen hemen her zaman önce marka gücünü değerlendirerek markalaşma potansiyelini araştırırım. Eğer markalaşma potansiyeli göremezsem sürdürülebilir rekabetçi bir avantaj bulunması ve pazarlama&satış faaliyetlerini bunun etrafında organize edilmesi gerektiğini tavsiye ederim. Eğer her ikisi de yoksa işi almıyorum. Ancak her iki durumda da bu çalışmaları satış süreçlerine bağlamaya çalışırım.

Günümüz satış yapmanın en zor olduğu dönemdir. Devir satışçıların değil satınalmacıların devridir. Satabilmek basit ticari prensiplerin ötesinde kuvvetli bir pazarlama bilgisi, deneyimi ve içgörüsünü gerektiriyor. Eğer ürünlerinizi satmakta zorlanıyor veya yeterince satamıyorsanız bir şeylerin yanlış olduğu kesindir. İşte bu aşamada farklı bir bakış açısına ihtiyaç duyduğunuzda destek olmaya hazırım