You are here:

Ağırlık Merkezi Konsepti

Ağırlık merkezi askeri bir terimdir. Savaşta neyi etki altına alırsam kazanırım sorusunun cevabıdır. Bir savaşta muharebe yapan ordunun en önemli  görevi tek tek muharebeleri ve bütün bir savaşı askeri ve politik hedeflere ulaşarak en kısa sürede kazanmaktır. Ordu kurmaylarının önünde ise bunu sağlamak için binlerce hedef/görev vardır. İşte bu binlerce hedef/görev arasından savaşı kazanmayı sağlayacak görev, hedef vb. ağırlık merkezini oluşturur.

Ağırlık merkezi kavramı iş ve pazarlama stratejilerinde de uygulanabilecek bir kavramdır. Şirket yöneticisinin önünde karlı bir operasyonu sürdürmek için gerekli yüzlerce süreç ve hedefler içerisinde bazıları ağırlık merkezi niteliğindedir. Pazarlama da bir iş veya sürecin ağırlık merkezi niteliği taşıması için  bu süreç tamamlandığında hedefe ulaşmayı sağlayacak nitelikte olması lazım. Hedefe ulaşmayı garanti etmeli veya hedefe olan mesafeyi kısaltmalıdır. İş stratejisinde bazen birden fazla ağırlık merkezi olur. Bazen de bu ağırlık merkezleri birbirine bağlıdır. Yani ikincinin etkili olması için önce birinci ağırlık merkezi gerçekleştirilmelidir.

Operasyonun içinde boğulmadan işi yönetebilmek için doğru ağırlık merkezlerinin teşhisi zorunludur. Bu bakış açısı olmadan çok çalışıp bir adım ilerleme kaydedilmemesi kaçınılmazdır.

Ağırlık merkezi iş hayatımda kullandığım, faydalandığım ve inandığım bir konsept oldu. Bu nedenle özellikle yöneticilik yaptığım dönemde kullandığım bu perspektifi danışmanlık çalışmalarımla da yaygınlaştırmayı hedefliyorum.